Strona główna    Kalendarium   Regulamin   Porady   Plan sytuacyjny   Ostatnio pochowani   Znicze   Liturgia   Szukaj     Kontakt

Sakramenty

 Chrzest Święty

"Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" (Mat 28, 19)

 

Podstawowe informacje dla rodziców i chrzestnych dotyczące Chrztu w naszej parafii

  1. Sakrament chrztu jest udzielany podczas Mszy św. w pierwszą sobotę miesiąca o godzinie 16:45 i w trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 12:30.

  2. Chrzest należy zgłosić na dwa tygodnie przed terminem.

  3. Przed pójściem do kancelarii należy przygotować:

    • a) informacje dotyczące chrzestnych: imię, nazwisko, wiek oraz adres,

    • b) akt urodzenia dziecka

    • c) akt ślubu (koniecznie ślub kościelny)

  4. Chrzestnymi mogą być tylko wierzący i praktykujący!!! katolicy, którzy ukończyli 16 lat, byli bierzmowani i nie żyją w niesakramentalnych związkach małżeńskich. Z kancelarii parafii, w której mieszkają, winni dostarczyć zaświadczenie zezwalające im na bycie chrzestnym oraz potwierdzenie przystąpienia do spowiedzi św. Chrzestnymi mogą być osoby przeciwnych płci (w wyjątkowych wypadkach wystarczy jeden chrzestny).

  5. Rodzice dziecka powinni dostarczyć potwierdzenie odprawionej spowiedzi (dotyczy to tylko i wyłącznie rodziców po ślubie kościelnym lub matek samotnie wychowujących dziecko; żyjącym w niesakramentalnych związkach nie wolno przystępować do spowiedzi i Komunii św.!)

  6. Nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych - informacja przy zgłszeniu Chrztu.

  7. Jeśli chrzest dziecka odbywa się w innej parafii niż ta, w której mieszka matka z dzieckiem, to z parafii zamieszkania należy dostarczyć tzw. pozwolenie na chrztu poza własną parafią.

  8. Rodzice kupują we własnym zakresie świecę i białą szatę (np. w Księgarniach katolickich).

 

 

Z teologii sakramentu Chrztu Świętego:

Chrzest św. jest to sakrament, w którym człowiek otrzymuje wraz z łaską uświęcającą odpuszczenie grzechu pierworodnego i wszystkich grzechów przed chrztem popełnionych (gdy chrzest przyjmuje się w starszym wieku) oraz czyni nas członkami Kościoła.
Pan Jezus ustanowił chrzest św. po swym zmartwychwstaniu i polecił apostołom udzielać go innym następującymi słowami: Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w Imię Ojca i Syna i Ducha Św.; uczcie je zachowywać wszystko, co wam powiedziałem. (Mt 28, 19-20).

Chrzest jest koniecznie potrzebny do zbawienia (daje pierwszy raz łaskę uświęcającą) i z wyraźnego rozkazu Chrystusa: „Kto uwierzy i przyjmie chrzest będzie zbawiony, kto nie uwierzy będzie potępiony”

Istotny obrzęd chrztu polega na zanurzeniu kandydata w wodzie lub polaniu wodą jego głowy z równoczesnym wezwaniem Trójcy Świętej, to znaczy Ojca, Syna i Ducha Świętego.
Od najdawniejszych czasów chrzest jest udzielany dzieciom, ponieważ jest łaską i darem Bożym, które nie zakładają ludzkich zasług. Wejście w życie chrześcijańskie daje dostęp do prawdziwej wolności.
Jeśli chodzi o dzieci zmarłe bez chrztu, to Kościół zachęca nas do ufności w miłosierdzie Boże wobec tych dzieci i do modlitwy za nie.

Chrztu można udzielić tylko raz w życiu (wyciska na duszy niezatarte znamię) i jest on ważny nawet wtedy, gdy był przyjęty i innej wspólnocie chrześcijańskiej.

W razie niebezpieczeństwa śmierci nieochrzczonego każda osoba (nawet niewierząca) może udzielić mu chrztu, pod warunkiem że ma intencję uczynienia tego, co czyni Kościół, i trzykrotnie poleje wodę głowę kandydata, mówiąc: „N. (tu wymienia imię) Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Informacje na piśmie o udzielonym „chrzcie z wody” należy przekazać do parafii rodziców dziecka.

Przy chrzcie są obecni również chrzestni, którzy wyznają razem z rodzicami wiarę Kościoła, w której dziecko otrzymuje chrzest, a po chrzcie mają wspierać rodziców w staraniu o to, by dziecko doszło do wyznawania wiary i wyrażało ją życiem. Dziwne wydaje się sprowadzanie roli chrzestnych przede wszystkim czy jedynie do zakresu obdarzania chrześniaka prezentami.


SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

 

Wykaz dokumentów potrzebnych do udzielenia sakramentu:

  • aktualne, tj. z datą do 3 miesięcy wstecz, metryki chrztu

  • dowody osobiste

  • ostatnie świadectwo katechizacji

  • zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej,

  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne, zw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny


Narzeczeni zgłaszają się w Biurze Parafialnym przynajmniej na 3 miesiące przed planowanym zawarciem sakramentu małżeństwa z w/w dokumentami. Dokument z USC nie może być starszy niż 3 miesiące (czas ważności liczy sie od dnia wystawi




Wydrukuj tekst...


89
56

Parafia Czempiń

stat4u

Osób online: 1